| Object Number | 2003-72-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Carved wood seat, rounded top, short legs, incised handle. Mold. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 57.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1562 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

