Tablet
CBS5304
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS5304 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Akkadian |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Achaemenid Period |
| Date Made | 547-331 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Dates |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Murashu Archive. Contract for the supply of dates, written in Akkadian with a summary in Aramaic. Tablet. Murashu; seal impression on UE., Aramaic incised on Reverse& LE., (Obverse)13x(LoE)2x(Reverse) 9 lines. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of H. V. Hilprecht, pre 1910 |
| Other Number | P261498 - CDLI Number | B5304 - Old Museum Number | CBS 05304 - Other Number | BE 09, 066a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




