| Object Number | 2003-41-22J |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Paint | Metal |
| Description | Box used to store samurai armor. |
| Height | 35 cm |
| Length | 46 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.3264 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




