Bowl
73-20-15
From: Guatemala | Department of Suchitepequez | Zacapa | San Vicente
Curatorial Section: American
| Object Number | 73-20-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Department of Suchitepequez | Zacapa | San Vicente |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | small deep flat bottomed bowl, red slipped and polished interior, buff smoothed exterior, some blotches of slip run over onto the exterior surface, rounded rim |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 10.25 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1973 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.