| Object Number | 2003-31-397 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Rattan | Plant Fiber | Leather |
| Description | Wooden saddle with wood stirrups. |
| Height | 21.3 cm |
| Length | 42.2 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.20133 - Other Number | 11065 (on bottom) - Other Number | 11066 (on top) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




