End Scraper
13809A
From: France | Dordogne | Commune de Bassillac | Goudaud
Curatorial Section: European
| Object Number | 13809A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Commune de Bassillac | Goudaud |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | On think, heavy flake. Portion of cortex remaining on upper face. Dark gray flint. |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 85 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


