Celt
13808A
From: France | Dordogne | Commune de Bassillac | Goudaud
Curatorial Section: European
| Object Number | 13808A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Commune de Bassillac | Goudaud |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint celt. Polished. Broken at butt end. Light coloured flint |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 82 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



