Carving
Cast
12055A
From: France | Tarn-et-Garonne | Bruniquel
Curatorial Section: European
| Object Number | 12055A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian IV |
| Provenience | France | Tarn-et-Garonne | Bruniquel |
| Period | Magdalenian IV | Modern |
| Date Made | 1880-1894 CE |
| Section | European |
| Materials | Mammoth Ivory | Plaster |
| Iconography | Reindeer |
| Description | Cast of original in British Museum. |
| Length | 11 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1894 |
| Other Number | Receipt 417: 405 - Original Number | anthro 15 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


