| Object Number | 31-27-152A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | Tomb 287 |
| Period | Twenty-Second Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Bone |
| Description | Box (a) with one sliding lids (b) |
| Height | 0.053 m |
| Length | 0.105 m |
| Width | 0.061 m |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 30-1-93 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



