| Object Number | 32-42-136C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | Tomb 385 |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Fruit |
| Description | Dom Palm (?) fruit (per 1986 gallery list) |
| Height | 5.71 cm |
| Length | 5.71 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1932 |
| Other Number | 31-1-46 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


