| Object Number | 38-30-84 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Heart-shaped. Partially covered with white patination |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3673 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

