| Object Number | 38-30-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Abbevillian |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Oval. White and blue patination |
| Height | 3.7 cm |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3672 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

