| Object Number | 38-30-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Bifacial Chopper. Pinkish brown flint. Small disc shaped. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3672 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

