Scraper (uncertain)
Chopper (uncertain)
38-30-79
From: Algeria | Tebessa
Curatorial Section: African
| Object Number | 38-30-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Large scraper or chopper. Made on piece of tabular flint. Roughly triangular but with pointed base. Pinkish patination, somewhat worn; one large and several small frost fractures. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3671 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

