| Object Number | 38-30-76 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Abbevillian |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Thick; somewhat triangular with cortex forming vase; one face with light patina; other face with brown patina. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3671 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

