Tortoise Core
38-30-73
From: Algeria | Tebessa
Curatorial Section: African
| Object Number | 38-30-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Rectangular. Upper face mostly unpatinated; under face as white patination |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3670 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

