Tortoise Core
38-30-72
From: Algeria | Tebessa
Curatorial Section: African
| Object Number | 38-30-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. Large and thick. Upper face lightly patinated, blue and white; under face has cream patination; a few chips removed at recent date; worn along projecting edges of under face. |
| Height | 7.4 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 11.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3670 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

