Tortoise Core
38-30-71
From: Algeria | Tebessa
Curatorial Section: African
| Object Number | 38-30-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Flint. The flake from the core was not entirely removed, evidently having struck poor surface. Pinkish brown patination, somewhat worn and showing chips removed at recent date |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 10.4 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3670 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

