Awl Point
31-20-1719
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-1719 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | H, 9' 4" - 9' 10", I |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | Point of bird bone awl |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.