Point
Cast
38-30-19A
From: France | Hautes-Pyrenees | Lourdes | Espelugues Cave
Curatorial Section: European
| Object Number | 38-30-19A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian |
| Provenience | France | Hautes-Pyrenees | Lourdes | Espelugues Cave |
| Period | Magdalenian | Modern |
| Date Made | 1930-1938 CE |
| Section | European |
| Materials | Bone | Plaster |
| Technique | Incised |
| Description | One object, now broken into 2 pieces. Number 81512 written on object in black ink. Bone point with bibrucate butt. Decorative incisions on both sides. Made by Virginia Beggs. See B - original |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | 81512 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


