Game Board
Mancala Board
2003-63-7
From: Liberia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-63-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Iconography | Wari | Canoe |
| Description | Wari gameboard. Canoe shape. |
| Height | 18.7 cm |
| Length | 69.7 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.678 - Other Number | 329 - Other Number | 1576 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




