| Object Number | 2003-48-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Dahomey | Benin |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Prestige chair (Western influence). King Tofa's chair. |
| Height | 103 cm |
| Length | 43.5 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.631 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




