| Object Number | 2003-78-57 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Tanned | Incised | Tooled | Embroidered |
| Description | A leather wallet consisting of a series of wide strips of leather sewn together and folded to create six compartments with individual flaps; three leather tassels are attached at base; each of the flaps and the front and back sides of the compartments are decorated with tooled designs and embroidered with silk thread. |
| Height | 2 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1895.1.135 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



