| Object Number | 2003-78-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Saddle pouches. Two pouches. Wide strap. Flip lid and buckles. |
| Height | 13 cm |
| Length | 113 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9863 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



