| Object Number | 2003-78-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Description | Thin rectangular pad with intricate square end. Has different shades of brown, tan and maroon. Rectangular separate designs. Breaking on one end. |
| Height | 6 cm |
| Length | 47 cm |
| Width | 37 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9808 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



