| Object Number | 2003-78-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia |
| Section | African |
| Materials | Raffia |
| Description | Raffia basket. Zig zag weave patterning. Faded red and tan color. Rounded bottom. |
| Height | 24 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9817A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



