| Object Number | NA1546G |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | ca. 1905 |
| Section | American |
| Materials | Grass |
| Height | 25.08 cm |
| Length | 27.94 cm |
| Width | 13.02 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




