Sock
NA1546F
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: Alaska | Kuskokwim River
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1546F |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | ca. 1905 |
| Section | American |
| Materials | Grass |
| Height | 20.32 cm |
| Length | 35.24 cm |
| Width | 14.92 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




