Scraper
44-17-14
From: California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 44-17-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | Fresno County | Tranquillity | Tranquillity Site |
| Culture Area | California Culture Area |
| Locus | Square 12X, 2.00 meters west of stake 12X, in pocket of "hard soil" (below white sand and/or silt) |
| Period | Central California Phase | Early Horizon (uncertain) | Middle Horizon (uncertain) |
| Date Made | 2500 BCE-500 CE |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Technique | Chipped |
| Description | Fragment. Probably brushed out, not noted in field catalogue; noted "at hard surface." |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | California Tranquillity Site Expedition; Linton Satterthwaite and Malcolm Lloyd, 1944 |
| Other Number | A 61 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

