Ear Ornament
NA364B
From: Alaska | Nunivak Island
Curatorial Section: American
| Object Number | NA364B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Nunivak Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory | Glass |
| Description | Woman's ear ornament. |
| Length | 30.4 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 1.1 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



