Basket Lid
NA7686B
From: United States of America | Alaska | Sitka
Curatorial Section: American
| Object Number | NA7686B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Sitka |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Pigment | Grass | Maidenhair Fern |
| Technique | Basketry |
| Description | Lid for basket. Technical notes: twined, close twined, two-strand, in-between weave (with plain), wrapped weft ("false embroidery"); 10 warps, 16 wefts per square inch. Rattle-top lid. |
| Height | 9 cm |
| Width | 19.2 cm |
| Depth | 19.5 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1918 |
| Other Number | A/24 - Emmons Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


