| Object Number | NA3332B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass |
| Technique | Basketry |
| Description | Basket lid. Technical notes: twined, close twined, two-strand, wrapped weft ("false embroidery"), in-between weave (with plain); Lid knob: 11 warp, 15 weft; Lid: 10 warp, 17 weft; Lid lip: 9 weft. |
| Height | 9 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1915 |
| Other Number | G381 - Gordon Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


