| Native Name | Geta (Object) |
| Object Number | 2003-40-39A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Description | Rectangular wooden platform with white velvet foot strap. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 9.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.15651 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




