| Object Number | 2003-40-32A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Description | Grass sandal with brown cloth foot strap. Sole made of thick braided rope. |
| Length | 19.8 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.15691a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


