| Object Number | 2003-40-22A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Description | Black silk shoe with a black embroidered floral and insect design on tan. Two thick leather bands on the front of the shoe and one along the heel. Dark red leather sole. |
| Height | 6 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.15644a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




