| Native Name | Geta (Object) |
| Object Number | 2003-40-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Silk | Lacquer | Brocade | Rope |
| Technique | Carved | Woven |
| Description | Raised geta with innersole of finely woven rice straw; thong of orange silk brocade attached under toe pedestal with metal clamp and under heel with rope; red lacquered platform decorated with gold leaf flower and bird motif with front of toe pedestal slanting sharply toward back of shoe; underside painted black; two wooden pegs under heel. |
| Height | 8.9 cm |
| Length | 19.7 cm |
| Width | 8.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.54 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




