| Native Name | Geta (Object) |
| Object Number | 2003-40-36A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Fiber | Silk | Metal |
| Technique | Carved | Woven |
| Description | Pair of geta; innersole of finely woven straw; heel and tow rounded; a silk brocade thong attached to center toe with cord which passes though sole to metal fastener; thong divides to sides of heel area where it is fastened to a coiled cord beneath the sole; sole is carved out of a solid piece of wood with two shaped pedestals; back heel has four wooden pegs, two set in; there is a cut groove at center underneath. |
| Height | 7 cm |
| Length | 21.6 cm |
| Width | 8.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1909.1.53a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




