| Object Number | 2003-40-15A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atayal |
| Provenience | Taiwan |
| Section | Asian |
| Materials | Wool | Cotton |
| Technique | Woven | Sewn |
| Description | Two panels woven of red wool in a warped faced diamond design with two sets of black and green stripes evenly spaced; the panels are edged with a narrow black binding; a narrow black, white and gold plaited cord ending in a tassel is sewn to top right and left corners and tied. |
| Length | 36.2 cm |
| Width | 28.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1946.1.4a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



