| Object Number | 2003-40-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton | Silk | Metal |
| Technique | Sewn |
| Description | Tabi of white silk upper with cotton bottom sole and rough cotton inner sole: cotton lining |
| Height | 21.6 cm |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 8.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1909.1.55 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


