| Object Number | 2003-28-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Choga Zanbil |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Iconography | Dedication |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Ziggurat brick fragment with dedicatory inscription in Elamite cuneiform script. Hand inscription on edge. Royal/Monumental text. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of Lynda Salter Chenoweth, 2003 |
| Other Number | P461494 - CDLI Number | UM 2003-28-001 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


