| Object Number | 2003-40-42B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton |
| Technique | Hand-Sewn |
| Description | Dark blue cotton tabi open in front and secured over instep at ankle with ties: blue cotton lining: bottom sole of white cotton twill, fleece-like inner sole. |
| Height | 14 cm |
| Length | 27.9 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1921.1.2b - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


