Adze Blade
2003-32-244
From: Society Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-32-244 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Society Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 5 cm |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16603 - Other Number | CIVIC1995.X.16603 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




