Ornament
41-5-14
From: Panama | Veraguas
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-5-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Veraguas |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Gold |
| Iconography | Quadruped |
| Description | Quadruped mammal. Naturalistic. Hollow shell. Rests on four feet. Long tail curved up at end. Large head turned to left side; projecting eyes; slit openwork mouth with teeth. Medium thick metal with gold surfac eroded in places. Unbroken |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from Juan Gratacos, 1941 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.