Saddleflask
MS5230
From: Palestine | Sejed
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5230 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Palestine | Sejed |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 200-390 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | Intact. Flat base, double body club-shaped to sloping neck; lips flare slightly; rim rolled inward; two threaded handles attached at mid-neck and under rim; tripartite towering threaded handle attached at upper rim. Upper green handles. Glass heavy, light green. Blown. |
| Height | 16.3 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Depth | 2.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Fr. Vester and Company, American Colony Store, Jerusalem, 1913 |
| Other Number | GL14 (Ancient Glass Project) - Other Number | 830 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



