Mat Hold-All
31-48-372A
From: Brazil | Matto Grosso | Upper Kuluene River | Upper Xingu River
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-48-372A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naravute |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso | Upper Kuluene River | Upper Xingu River |
| Culture Area | Amazonia |
| Locus | west bank of river |
| Section | American |
| Materials | Wood | Feather |
| Description | Mat (a) and Feathers (b). Splint carrying mat, rather close weave, containing feathers. 55 x 45.5 cm. |
| Length | 55 cm |
| Width | 45.5 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.