Mat
31-48-236
From: Brazil | Matto Grosso | Lower Kuluene River | Upper Xingu River
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-48-236 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tsuva |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso | Lower Kuluene River | Upper Xingu River |
| Culture Area | Amazonia |
| Locus | west bank of river |
| Date Made | 1925-1931 CE |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber (uncertain) |
| Technique | Incised |
| Description | Taquara Mat. Rectilinear incised designs on upper surface. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 59 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


