Boat Model
2003-43-143
From: Siberia | Amur River
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-43-143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nanai | Orochi |
| Provenience | Siberia | Amur River |
| Culture Area | Siberia |
| Section | American |
| Materials | Wood | Birch Bark | Plant Fiber |
| Technique | Carved | Folded |
| Iconography | Boat |
| Description | Canoe of birch bark folded over a frame of bent splint wood; wooden gunwale nailed and lashed (with vegetable fiber twine) to either side of birch bark and frame. |
| Height | 7 cm |
| Length | 55.9 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1899.1.143 - Other Number | 378/17 - Other Number | 5 (Civic Center, 1957) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




