House Model
2003-43-129
From: Siberia | Amur River
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-43-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu (uncertain) |
| Provenience | Siberia | Amur River |
| Culture Area | Siberia |
| Section | American |
| Materials | Wood | Birch Bark | Vegetable Fiber | Iron |
| Technique | Carved | Nailed | Braided | Folded |
| Description | Model of a tee-pee like dwelling consisting of frames of carved wood sandwiching birch bark walls; attached to the major structure is a braided grass fiber material shaped by wooden ribs. |
| Height | 27 cm |
| Length | 53 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1899.1.129 - Other Number | 74-1-143 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




