House Model
2003-43-122
From: Siberia | Amur River
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-43-122 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Orochi |
| Provenience | Siberia | Amur River |
| Culture Area | Siberia |
| Section | American |
| Materials | Wood | Spruce Bark | Grass | Rope | Fishskin |
| Technique | Carved | Drilled | Sewn |
| Description | House model; bark exterior wrapped around eleven lodge poles which are tied at the end and fanned teepee style; lodge poles rest in holes in wooden plank base; opening on side fixed with door of salmon skin which is braced with a twig horizontally and self-faced at the edge; vertical splint support is lashed to lodge pole through holes in bark. |
| Height | 43 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 35 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1899.1.122 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




