Trumpet Part
2003-31-131A
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-131A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Mouthpiece tube (no mouthpiece). Exhibited at the Louisiana Purchase Exhibition, St. Louis 1904. |
| Length | 27 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11716 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
